Štěpán Chludil: Zlín – město sportu?

Home / BLOG / Štěpán Chludil: Zlín – město sportu?
Štěpán Chludil: Zlín – město sportu?

Zlín se honosí přízviskem „město sportu“. Kde k němu přišel opravdu netuším a ani po tom dnes pátrat nechci. Čemu bych se chtěl věnovat je stav a počet městských sportovišť. V úvodu musím říct, že mám radost z nově vybudovaného areálu u základní školy na Jižních Svazích i hřišť pro dospělé, které v poslední době vznikly. Jako pozitivní vnímám i snahu magistrátu získat zcela do svého vlastnictví hokejový a fotbalový stadion. Co však vidím do budoucna jako problém je péče o tato sportoviště.

Jako bývalý atlet, aktivní sportovec a trenér vnímám nejvíce situaci na Stadionu mládeže, kde se mísí hned čtyři sporty – atletika, rugby, baseball a americký fotbal, se školní výukou okolních škol. Profesionální sportoviště za desítky milionů korun je tak dnes téměř zničené, „dočasné“ šatny kapacitně nezvládají vytížení stadionu a tartan i tráva jsou po pár letech užívání zralé na výměnu. Jako řešení se již dlouhá léta nabízí vybudování dalšího sportovního areálu a především městské sportovní haly. Osobně jsem viděl v minulých letech i studie, které tato řešení nabízely, avšak asi ze strachu z velkých investic a případných komplikovaných jednání kolem pozemků nikdy nebyly dále řešené. Pokud má být Zlín skutečně „městem sportu“, nová sportoviště nutně potřebuje.

A s tím přichází právě problematika péče o sportoviště. Ukázalo se, že funkčním modelem je společnost Steza, která zajišťuje provoz a údržbu zlínských koupališť a lázní. Jsem přesvědčen, že vytvoření servisní organizace zajišťující provoz a údržbu městských sportovišť by zefektivnilo a zkvalitnilo práci i celkově zvedlo úroveň těchto prostor. V praxi by to znamenalo, že například člověk, nebo chcete-li lidé, starajíci se přes zimu o ledovou plochu a údržbu zimního stadionu během hlavní hokejové sezony, mohou v letních měsích zajišťovat servis na fotbalovém či atletickém stadionu a dalších sportovištích využívaných v letních měsících, případně být k dispozici v případě jakékoliv události, kdy vznikne na některém z městských sportovních areálu potřeba zvýšené péče nebo mimořádné údržby, ať už například kvůli kulturní události, které se v těchto areálech také pořádají, nebo vlivem jakékoliv škodní události, které čas od času vznikají vlivem počasí nebo díky vandalům.

Zlín si skutečně zaslouží kvalitní péči o svá sportoviště, určitě si chce svůj titul konečně zasloužit. Bez odpovídajících podmínek to ale zcela jistě nepůjde.