Martina Hladíková: Základem vzdělávacího procesu… je vzdělávat

Home / BLOG / Martina Hladíková: Základem vzdělávacího procesu… je vzdělávat
Martina Hladíková: Základem vzdělávacího procesu… je vzdělávat

Už Baťa v roce 1932 upozornil, že krize, kterou prožila jeho generace nebyla ničím jiným než krizí mravních hodnot lidí, která vyústila v krizi celosvětovou. „Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, jejich životům, práci a veřejnému majetku,“ uvedl. Proto se zaměřme na vytvoření systému vzdělávání, který povede ke znovuobjevení základních principů fungování každé úspěšné společnosti – jsou to respekt, pokora, pracovitost, růst, služba, úcta či efektivita. V honbě za bohatstvím a předháněním se ve slibech jsme na tyto základní hodnoty zapomněli. Bude to cesta pomalá, náročná. Pro oblast vzdělávání ale stoprocentně platí, že POMALU znamená vlastně rychle. Tato cesta může časem vést k postupnému snižování rizik, jako jsou šikana, násilí, drogy, sobectví a vzájemná neúcta.

Proto jsem plně přesvědčena o tom, že investice do vzdělání je tou nejlepší investicí do naší budoucnosti. Je potřeba začínat už od předškolního i základního vzdělávání. Naše děti si zaslouží komfort ve vzdělávání v rámci celého systému, který zahrnuje kvalitní učitele, malý počet žáků v třídách a dostupnost pomůcek a vzdělávacích metod, jdoucích ruku v ruce se zdravým životním stylem, kam patří i dostatek pohybu a vyvážené stravování.

Zavedení jednotlivých principů pomůže eliminovat i šikanu ve škole, která je dnes noční můrou už pro několik desítek dětí a rodičů v našem městě. A nejedná se přitom jen o fyzické násilí, ale především o slovní šikanu a šikanu přes sociální sítě. Dnešní doba je hodně hektická a při normálním pracovním týdnu je potřeba ulevit i rodičům a pokusit se nabídnout více volnočasových aktivit pro děti za přijatelné peníze. Jde i vytvoření míst ve městě, kde rodiče s dětmi mohou aktivně trávit volný čas.

Nelze najít univerzální recept na vše, zdánlivě jednoduchá řešení zafungují málokde, ale je potřeba jednotlivými kroky vše posouvat tím správným směrem. Ale je nutné, abychom věci dělali společně a každý přispěl svým dílem. Pokud se nám podaří uspět v nadcházejících komunálních volbách, budu o tyto věci usilovat.