Eva Ledvinová: školství a jeho další směrování

Home / BLOG / Eva Ledvinová: školství a jeho další směrování
Eva Ledvinová: školství a jeho další směrování

Pracuji ve školství již 38 let. Zpočátku jako učitelka mateřské školy, později jsem 20 let řídila předškolní zařízení ve Zlíně. Nyní pracuji jako ředitelka Dětského domova Zlín.

Za dlouhé roky mé kariéry se školství změnilo. Bohužel nemám pocit, že k lepšímu. Změnily se děti i jejich rodiče, společnost je jiná. Chtěla bych změnit pohled společnosti na školství, vzdělávání a výchovu. Kde však začít? Myslím, že nápady mám.

  • Změnit přístup zřizovatele k ředitelům škol a školských zařízení. Zaslouží si větší podporu.
  • Vstřícný pohled pracovníků odboru školství na problémy ve školách. Rozhodování by se nemělo dít od stolu, ale měla by mu předcházet ochota kompetentních lidí zajít fyzicky za řediteli a učiteli a vyslechnout jejich problémy přímo ve škole. Zásadní je více s řediteli osobně komunikovat.
  • Zasadit se o vstup nových technologií do výuky na všech úrovních škol. To stojí peníze. Proto bych chtěla finančně odměnit ty ředitele a učitele, kteří díky projektům přivedou do školy finance a podaří se jim získat nadstandartní výbavu a pomůcky pro svou školu.
  • Chtěla bych vrátit do škol sportovního ducha. Podporovala bych obnovení Sportovních olympiád na Stadionu mládeže ve Zlíně. Zúčastnily by se děti všech věkových kategorií, od mateřských škol až po ty větší.
  • Velkou podporu potřebuje učňovské školství, v současnosti skomírá.
  • Podpořit potřebuje speciální školství, které jsme měli na vysoké úrovni. Po letech inkluze je zřetelně vidět to, na co jsme my učitelé upozorňovali, že nastane. Zhoršila se vědomostní úroveň našich dětí. Nápad s inkluzí je finančně náročný a nepřináší to, co si od něj jeho propagátoři slibovali.
  • Chci vrátit do vzdělávání řád, klid a vysokou odbornost, jakou naše školství mělo ještě pár let po revoluci.

Naslouchejme ředitelům, učitelům a dalším lidem, kteří s dětmi denně pracují a jsou odborníky ve své profesi. Dejme šanci specialistům, kteří jsou odborně připraveni pomoci dětem s handicapem. K realizaci těchto kroků ovšem potřebuji vaši podporu a zájem, a proto vám děkuji, pokud dáte svůj hlas ODS.